Widzisz odpowiedzi znalezione dla zapytania: Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach
Temat: Właściciel administruje osobiście
Właściciel administruje osobiście
Właściciel administruje osobiście
Kto jako współwłaściciel nieruchomości uzyskuje wynagrodzenie za pełnienie
obowiązków administratora, nie musi rozliczać się jak osoba prowadząca
działalność gospodarczą.
Są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Taką decyzję wydała 30
czerwca 2006 r. Izba Skarbowa w Kielcach (nr PD2-4151-85/06). Podatnik
zwrócił się z pytaniem, według jakich zasad powinien rozliczać podatek
dochodowy od uzyskiwanych przychodów za prowadzenie spraw administracyjnych
związanych z najmem lokali. Znajdują się one w budynku, który jest
współwłasnością pięciu osób, w tym podatnika.
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach wskazał, że otrzymywanie co miesiąc
wynagrodzenia ma charakter ciągły. W związku z tym podatnik powinien zgłosić
działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami, opodatkować
ją na zasadach ogólnych i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Izba Skarbowa w Kielcach uznała tę interpretację za wydaną z rażącym
naruszeniem prawa. Jej zdaniem podatnik wykonuje umowny zarząd nieruchomością
wspólną i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje tego rodzaju
przychody jako uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8
lit. b ustawy o PIT).
Powierzenie podatnikowi obowiązków administrowania wspólną nieruchomością
należy zakwalifikować jako umowę-zlecenie zawartą pomiędzy współwłaścicielami
nieruchomości, w której lokale są wynajmowane. Wskazano, że usługa ta jest
przez podatnika wykonywana wyłącznie na potrzeby tej nieruchomości, w ramach
zarządu rzeczą wspólną.
Osobie rozliczającej się w ten sposób przysługują 20-proc. koszty uzyskania
przychodu. Powinna ona w trakcie roku wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.
Wynoszą one 19 proc. dochodu. W terminach płatności zaliczek (czyli do 20.
dnia następnego miesiąca) podatnicy muszą składać w urzędzie skarbowym
deklaracje PIT-53.
z archiwum "Rz" Przeglądaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Telefon komórkowy dla członka zarządu
Jedną mamy Polskę i jedno Prawo
Przykład na niespójność prawa:
1/. Wydatki związane z zasobami mieszkaniowymi poniesione przez członków Zarządu nie są opodatkowane
Interpretacje podatkowe 18.05.2007.
Sygnatura OG/005/146A/PD I/423-4/2006
Data 2006.10.12 Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach
Pytanie podatnika
Czy wypłacane członkom zarządu wspólnoty zwroty poniesionych kosztów za rozmowy telefoniczne, bilety komunikacji miejskiej stanowią dochód wolny od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) ?
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej bez znaku z dnia 14.07.2006 r., uzupełnionego pismem bez znaku z dnia 13.09.2006 r. o interpretację w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie zaliczenia do dochodów wolnych od podatku wypłaconych członkom zarządu wspólnoty kosztów rozmów telefonicznych i biletów komunikacji miejskiej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uchwałą właścicieli nieruchomości członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej wyrazili zgodę na zwrot zarządowi wspólnoty kosztów związanych z pełnieniem funkcji społecznych z opłat bieżących. Członkom zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej zwracane są koszty rozmów telefonicznych z prywatnych telefonów i przejazdów środkami komunikacji miejskiej związane z bieżącą działalnością Wspólnoty.
Zdaniem Strony zwrot wydatków poniesionych przez członków zarządu Wspólnoty nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, stanowią one natomiast dochody wolne od podatku, jako wydatki związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w. ustawy.
Aby poniesione wydatki mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione w celu ich uzyskania i muszą mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.
W przypadku podmiotu korzystającego ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 17 ust 1 cytowanej ustawy, a takim jest wspólnota mieszkaniowa, wszelkie wydatki powinny być analizowane pod kątem możliwości ich zaliczenia do wydatków przeznaczonych na działalność statutową.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 m ustawy o podatku dochodowym osób prawnych wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.
W związku z powyższym równowartość wydatków przeznaczonych na zwrot poniesionych przez członków wspólnoty wydatków na rozmowy telefoniczne i bilety komunikacji miejskiej jako przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych stanowi dochód wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
2/. Zwrot wydatków jest opodatkowany
Ostatnia aktualizacja: 2007-04-12
Autor: Łukasz Zalewski
Źródło: Gazeta Prawna
Członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie przysługuje zwolnienie podatkowe takie jak dla diet lub zwrotu kosztów.
Podatniczka została powołana do zarządu wspólnoty mieszkaniowej i sprawowała tę funkcję nieodpłatnie. Ponosiła jednak koszty związane z tą funkcją. Wspólnota przyjęła uchwałę o zwrocie tych kosztów w wysokości 900 zł. Podatniczka zwróciła się z pytaniem do naczelnika urzędu skarbowego, czy jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej musi od zwróconych wydatków odprowadzić PIT. Jej zdaniem, powinna być zwolniona z podatku.
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się naczelnik urzędu skarbowego, który powołał się na art. 9 ust. 1 ustawy o PIT i uznał, że podatniczka powinna odprowadzić podatek od przychodu.
Powołał się też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 1997 r. W tej sprawie wypowiedział się również dyrektor izby skarbowej. Powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT i uzasadnił, że osobami wykonującymi czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich są m.in. posłowie, senatorowie, sędziowie trybunału i inni.
Do tej grupy nie można zaliczyć członków zarządu wspólnot mieszkaniowych, a zatem nie mogą być oni zwolnieni z zapłaty podatku.
Wypłacane kwoty należy traktować jako przychody z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Sprawa trafiła do WSA, który oddalił skargę. Stwierdził, że kryteria rozumienia pojęć takich jak koszty lub dieta muszą mieć charakter pojęć ustawowych. Nie wystarczy więc nazwanie dietą lub kosztami wydatków przez zleceniobiorcę lub zleceniodawcę.
Ten warunek nie został spełniony w rozpatrywanej sprawie. W art. 28 ustawy nie ma więc mowy o możliwości uzyskania diety lub zwrotu kosztów. Przyczyny te powodują, że nie może mieć tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt III SA/Wa 3536/06 Przeglądaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu